Hakkımızda

BODRUM DENİZCİLER DERNEĞİ…

Bodrum Limanı içindeki tekne sayısının fazla olmadığı yıllar, sene 1960´lar…Bugünkü Kale önündeki rıhtımda, Bodrum´daki teknelerin hemen hemen hepsi bağlanıp barınabilmekteydi…Rıhtım inşa edilmeden önce, Kızılhisar Mustafa Paşa Camii önünde, denize doğru dik olan bir iskeleden ötürü bu meydan “İskele Meydanı”olarak anılmaya başladı…

Turizmin başladığı o yıllarda, ilk Mavi Tur yolcuları buradan teknelerine biniyor, günübirlik tekne turlarına buradan gidiyorlardı. Balıkçı ve süngerci kayıkları buradan demir alıyor, İstanköy Adası´na deniz ulaşımı bu iskeleden yapılıyordu.

Zamanla bir iskele binasına ihtiyaç duyuldu. Bir yolcu salonu ve tuvaleti olan binada, Gümrük Müdürlüğü bürosu,bilet satışı yapan bir büro ve sınır kapısı olması sebebiyle gümrüksüz  satış yapan bir dükkan bulunuyordu.

Denizlerin gereksinimlerini karşılamak ve yardımlaşmak amacıyla bir dernek kurulması fikri o günlerde ortaya çıktı.Yolcu salonunun çay ocağında kurulan dernek,  faaliyetlerine böylelikle başladı.  Derneğin ilk kurucu başkanı merhum Kaptan Necdet Gençtürk oldu. Bu dernek zamanla halk arasında Denizciler Derneği olarak anıldı.

Yukarı Çık